5ο Δημ.Σχ. Χολαργού
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ;
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 8:02 pm από Vaggelis

» ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ; ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ;
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 8:00 pm από Vaggelis

» ΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ; ΤΙ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ;
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 7:59 pm από Vaggelis

» ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 7:58 pm από Vaggelis

» ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΡΟΥΣΤΑ
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 7:56 pm από Vaggelis

» ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΡΟΥΣΤΑ
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Πεμ Απρ 14, 2011 7:56 pm από Vaggelis

» ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Κυρ Φεβ 06, 2011 12:07 pm από Vaggelis

» Το αγαπημένο σου έργο της τηλεόρασης
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Κυρ Φεβ 06, 2011 12:04 pm από Vaggelis

» τα παιχνιδια
ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Icon_minitime1Σαβ Φεβ 05, 2011 11:20 pm από Vaggelis

Δημόσια συζήτηση
επισκεψιμότητα
Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 48, στις Τετ Απρ 24, 2024 9:43 pm

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

+6
zoedimou
jimball
elena
Dorita
aggelos
Admin
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  Admin Τετ Μάης 05, 2010 9:59 am

Παρατήρησα πως όταν γράφετε κάτι χρησιμοποιείτε πότε ανορθόγραφα ελληνικά ή ελληνικά χωρίς φωνήεντα, πότε αγγλικές λέξεις, πότε greeklish, δηλαδή ελληνικές λέξεις γραμμένες με αγγλικούς (λατινικούς για την ακρίβεια) χαρακτήρες. Έχω την απορία γιατί συμβαίνει αυτό. Για ευκολία λόγω ορθογραφίας και τόνων, για μόδα, για κάτι άλλο;
Όταν κάποιος γράφει ksero τι εννοεί; Ξέρω ή ξερό; Θα ήθελα τη γνώμη σας, με ενδιαφέρει το θάμα και οι απόψεις σας για τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε στο forum.
Διαβάστε αν έχετε όρεξη και το σχετικό άρθρο στην ιστοσελίδα του σχολείου. (Κατηγορίες άρθρων>ΣΕ ΤΙ ΓΛΩΣΣΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕWink
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 21/02/2010
Ηλικία : 68
Τόπος : Χολαργός

https://5dimcholarg.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  aggelos Τετ Μάης 05, 2010 1:56 pm

στα ελληνικα επειδη τα εχω συνηθησει
aggelos
aggelos

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 16/04/2010
Τόπος : χολαργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  Dorita Τετ Μάης 05, 2010 2:08 pm

Εγώ γράφω απ'όλα.Ποιό πολύ γράφω αγγλο-ελληνικά για πιο σύντομα.Συνήθως,το <<ksero>> συμαίνει <<ξέρω>> αλλά και για ακόμα πιο σύντομο το γράφουμε <<3ero>>.Όπος και το <<θέλω>>,το γράφουμε <<9elo>> ή <<thelo>>.Όλα αυτά γίνονται έτσι για συντομότητα,το γράμμα:<<Ξ,ξ>> στα αγγλο-ελλινικά,γίνετε:<<3>>.Το γράμμα:<<Θ,θ>>,στα αγγλο-ελλινικά,γίνετε:<<9>> για να γράφετε η λέξη πιό σύντομα και αντί για:<<alithia>>,γίνετε:<<ali9ia.Η λέξη <<γιατί;>> στα αγγλο-ελληνικά γίνετε:<<giati?>> και στα σύντομα αγγλο-ελλινικά γίνετε:<<gt?>>.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Dorit@ στις Τετ Μάης 05, 2010 6:06 pm, 3 φορές συνολικά
Dorita
Dorita

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Χολαργός.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  elena Τετ Μάης 05, 2010 2:13 pm

ελληνικα η αγγλικα με εληνικουσ χαρακτηρες δεν εχω προβλημα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την elena στις Κυρ Μάης 16, 2010 3:12 pm, 2 φορές συνολικά
elena
elena

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2010
Τόπος : χολαργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  jimball Τετ Μάης 05, 2010 8:22 pm

εγω δεν γραφω ποτε αγγλικα γιατι με μπερδευουν... king
jimball
jimball

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2010
Τόπος : holarg

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  zoedimou Πεμ Μάης 06, 2010 1:11 pm

εγω θα ηθελα ελληνικα Exclamation
zoedimou
zoedimou

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  george Παρ Μάης 07, 2010 5:19 pm

τα αγλεικα επιδι τα εχο σινιθεισι
george
george

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2010
Τόπος : χολαργος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΣΤΟ FORM ΚΑΙ ΣΤΟ CHAT

Δημοσίευση  xrysa Σαβ Μάης 08, 2010 4:04 pm

ΣΤΟ ΦΟΡΜ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΕΛΛΙΝΟΑΓΓΙΚΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation afro
xrysa
xrysa

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  chryssa Κυρ Μάης 09, 2010 3:24 pm

στα ελλινικα
chryssa
chryssa

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2010
Τόπος : ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT; Empty Απ: ΣΕ ΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΣΤΟ FORUM KAI ΣΤΟ CHAT;

Δημοσίευση  Vaggelis Κυρ Φεβ 06, 2011 12:07 pm

Γράφω με ότι να 'νε.
Vaggelis
Vaggelis

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Χολαργός

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης